Cyklorádce - Jak na dráty a niple

Vytvořeno04.05.2021
Cyklorádce - Jak na dráty a niple

V dalším díle našeho Cyklorádce se podíváme na zoubek drátům a niplům. Dozvíte se základy, které se hodí pro každého. Pokud tedy tápete při výběru, nevíte jaké dráty nejlépe vybrat nebo jak je změřit, rádi Vám poradíme.

Dráty 

Dráty máme dva základní typy: zahnuté (j-bend) a rovné (straight pull). V devadesáti procentech případů, možná i častěji, se používají dráty zahnuté. Jsou levnější, snazší na centrování i na výměnu. Rovné mají výhodu v tom, že nejsou tak náchylné k prasknutí, zvyšují tuhost výpletu a snižují váhu celého kompletu kol. 

 

Jeden ze základních typů drátů - zahnutý drát Jeden ze základních typů drátů - rovný drát
Náboj neodmyslitelně souvisí s dráty Náboj neodmyslitelně souvisí s dráty

 

Poté, co vyberete správný typ drátu, je třeba se zaměřit na jejich délku. Tam většinou přichází kámen úrazu. Každý náboj je jiný, každý ráfek je jiný, a tak neexistuje žádná univerzální délka, kterou bychom vám automaticky nabídli. Existují kalkulačky, ale ani ty nejsou vždy stoprocentní. V případě zahnutých drátů fungují kalkulačky celkem obstojně, v případě rovných drátů je to spíše loterie, je třeba léta zkušeností se zaplétáním a je nutné dráty přeměřovat ručně. 

 

Jak vypočítat délku drátů? Například pomocí kalkulačky.

Po výběru předchozích dvou primárních parametrů je ještě možné vybírat z různých průřezů drátů. Klasicky se dělají kulaté v průměru 2 mm, ale mohou být tenčené např. 1,6 mm, zploštělé aero dráty. To může mít vliv na pevnost a hmotnost kompletního výpletů. 

Zahnutý drát Sapim D-light Vzor zahnutého drátu Zahnutý drát Sapim

 

 

Mezi dráty se mohou najít i výjimky. Jsou dráty, které lze použít jen a pouze na jeden typ kola. Některé firmy, většinou zaměřující se pouze na stavbu zapletených kol, si ke svým ráfkům a nábojům vyrábí i dráty a niple ve speciálních rozměrech. V tomto jsou specialisté firmy Mavic a Fulcrum.

Drát na kolo Crosssmax

Niple

U niplů je to trošku snazší, je zde ve většině případů výběr ze tří délek 12/14/16 mm, a poté v materiálů mosaz/hliník. U hliníkových niplů je kladen důraz především na hmotnost, u mosazných na jejich životnost. A zase, tak jako u drátů jsou zde značky Mavic a Fulcrum, které se vymykají a mají své speciální niple, většinou dodávané společně s dráty.

 

Pokud tedy sami vybíráte niple a dráty k doplnění prasklého drátu, je dobré použít posuvné měřítko na měření délky niple a metr na měření délky drátu. Zahnutý drát se měří od konce ohybu po konec závitu, neměří se tedy jeho celá délka, ani délka od hlavičky drátu. U rovného drátu se neměří délka celého drátu, ale začíná se hned za hlavičkou a až po konec závitu.

 

Pokud řešíte zapletení zcela nového kola z nových nebo i použitých dílů, ale dráty jste na nic z toho ještě nepoužili, tak doporučujeme nechat změřit dráty v servise. Ušetříte Váš čas s přeměřováním a v servise dráty změří na první dobrou, pokud nepůjde o úplné atypy. Poradí Vám i vybrat konkrétní typ drátů jaké použít na Vaši jízdu.

Pokud to můžeme shrnout: dráty a niple na doplnění zvládnete sami změřit. K zapletení nového kola doporučíme odnést komponenty na změření do servisu.

 Nipl mosaz a jeho využití

 

 

 

 

 

 

1 x
Hlasovat můžete po přihlášení
pozor
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online: v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Více informací zde.

Podrobné nastaveníPovolit všeOdmítnout vše
popuplogo
CHCETE BÝT V OBRAZE?
ODEBÍREJTE NOVINKY CYCOLOGY
Stačí se přihlásit k odběru našeho pravidelného newsletteru a sleva 100 Kč na první nákup je vaše!
*Sleva lze uplatnit při nákupu nad 1000 Kč
CHCI SLEVU