Jak poznáte dobré a špatné elektrokolo?

Velkým trendem na našem cyklistickém trhu jsou elektrokola a možná i vy po nějakém už pokukujete. Se začátkem nové sezony vám proto přinášíme pár tipů, jak koupit elektrokolo, co za něco stojí, vydrží a naplní vaše očekávání.

Kolik stojí kvalitní elektrokolo?

Z reklam se na vás valí informace o elektrokolech za 35 000 Kč, 29 000 Kč nebo dokonce za 23 000 Kč. Než začnete zvažovat, jestli se to vyplatí, položte si jednoduchou otázku: za kolik peněz byste si pořídili klasické jízdní kolo?

Na to každý odpoví jinak - starší paní bude stačit kolo na občasné vyjížďky nákupy do 10 000 Kč. Pán, co si rád zajezdí na pěkném trekingovém kole po Jizerských horách, se vejde do 15 000 Kč. A pak je tu někdo, kdo by rád měl Shimano XT sadu a vzduchovou vidlici na pěkném hliníkovém rámu, cena cca 33 000 Kč. No, a teď se všichni tři rozhodli, že by chtěli to samé, ale s motorem.
Přední světoví výrobci jsou Yamaha, Bafang, Shimano a Bosch. Pokud chce cyklista elektrokolo, které mu vydrží a nezůstane mu po 1,5 roce stát, měl by jít po jedné z těchto čtyř značek, jelikož mají vše profesionálně vyvíjeno a testováno. Pokud ovšem budou kola našich tří výše zmíněných cyklistů osazena motorem, je potřeba ke každé ceně (resp. výbavě kola) přičíst 30 000 až 40 000 Kč. V součtu jsme tak v nejnižší hranici na 40 000 Kč, 45 000 Kč a 63 000Kč. Jak je tedy možné že někdo nabízí elektrokolo za 23 000Kč? Jednoduše proto, že kolo není osázeno kvalitními komponenty a ani kvalitním motorem, případně baterií.

A kde takové elektrokolo pořídím?

Stejně tak, jako by si nikdo nešel koupit rohlíky do obchodu s oblečením, nemá smysl kupovat levné elektrokolo v supermarketu, obchodě s autodíly nebo dokonce se zahrádkářským vybavením. Z tohoto důvodu doporučujeme jít s nákupem elektrokola za odborníky do cyklistických obchodů, kde vám se správným výběrem pomohou, poradí a nechají vás kolo vyzkoušet. Po zakoupení u nich máte také zaručený následný servis, jelikož kolu rozumí. Je totiž důležité vědět, že elektromotor potřebuje pravidelně mazat a servisovat. Pokud koupíte jen neznačkový elektromotor na kolo v nějakém supermarketu, riskujete, že jej žádný odborný cykloobchod na servis nepřijme.


Na co dát při výběru pozor?

Určitě je dobré, abyste si ujasnili, kde s kolem budete jezdit; od toho se odvíjí typ kola a motoru na něm. Slabší motory jsou ideální pro roviny nebo ježdění po městě, ale naopak do kopců a lesů budete potřebovat jiný, výkonnější motor. Dobrým příkladem může být motor Shimano 6000, který je vhodný na roviny, ale do kopců je slabý. Tam je lepší sáhnout po jeho silnějším kolegovi, Shimano 8000. V neposlední řadě si dejte pozor na umístění motoru a vyhněte se těm v předních či zadních kolech. Ty totiž kolu výrazně zhoršují ovladatelnost. Jedinou správnou variantou je středový pohon se středovou baterií.

Jaká jsou tedy naše doporučení?

 Jít s koupí elektrokola do specializovaného cykloobchodu

Co tím získáte?

  • Kvalitní a plně funkční stroj, který vás na cestách nenechá ve štychu
  • Spolehlivý servis a služby k vašemu novému kolu
  • Spokojený úsměv na tváři při každém vašem výletu :-)
Diskuze
Máte otázku? Zajímá vás konkrétní detail? Zeptejte se nás.
Položit dotaz
Nový dotaz
Vaše jméno:
Váš e-mail:
(E-mail nebude zveřejněn)
Nadpis:
Text příspěvku:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
(E-mail nebude zveřejněn)
Text příspěvku: