Cyklorádce - Jak na vidlice na kolo

Vytvořeno03.09.2021
Cyklorádce - Jak na vidlice na kolo

Pro maximální požitek z jízdy v jakémkoliv terénu potřebujete kvalitní odpružení. O to se postará správně zvolená vidlice. Máme široký výběr odpružených vidlic, modelů pro BMX nebo silniční kola, ale i pevné MTB vidlice. Různé maličkosti a doplňky jako nálepky nebo servisní kity pak najdete v kategorii příslušenství.

 

Jak na vidlice vám poradí náš Cyklorádce

 

Níže naleznete několik základních doporučení a rozřazení pro lepší orientaci při výběru správné vidlice.

Při výběru vidlic řešíme:

  1. Rozdělení dle použití
  2. Velikost vidlice na základě průměru kol
  3. Typ upnutí předního kola
  4. Typ odpružení
  5. Servis a příslušenství

 

Silniční vidlice

Silniční vidlice lze rozdělit podle uchycení na rychloupínák nebo pevnou osu. Dále dle uchycení brzdy V-brake - (dvouosé nebo jednoosé) a na kotoučové brzdy.

Force silniční vidlice

 

Pevné MTB vidlice

Pevné MTB vidlice dělíme na základě rozdělení podle průměru kol 24”, 26”, 28” 29”      

 

Pevná vidlice Force

 

Odpružené vidlice  

Odpružené vidlice můžeme dělit na základě rozdělení podle zdvihu vidlice:

0-59mm

60-100mm

101-160mm

161-XXXmm

 

Rozdělení podle průměru 20”, 24”, 26”, 27,5”, 28”, 29”

Odpružená vidlice Suntour Odpružená vidlice rockshox

 

 

Rozdělení ohledně krku vidlice

Ahead: Krk vidlice s průměrem 28,6mm neboli 1 1/8" ve stejném průměru v celé své délce.

Tapered: Kónický krk s rozšířením ve spodní části - 1 1/8" - 1 1/2".

Závit: Krk vidlice opatřen na svém konci závitem.

 Rozdělení ohledně krku vidlice

Rozdělení podle typu osy

Rychloupínák: Uchycení na klasický rychloupínák s průměrem 5, 9 nebo 10mm.

Pevná osa: Jedná se o pevnou osu v rozměru 15x100mm

BOOST: Jedná se o BOOST osu v rozměru 15x110mm

 

Rozdělení poddle typu osy

Rozdělení dle typu tlumení

Zde se setkáváme se dvěma typy vidlic, a to vzduchovou vidlicí a pružinovou vidlicí.

 

Vzduchová vidlice

Její velkou předností je individuální nastavení. Pomocí pumpy na vidlici upravíte tlak ve vidlici podle vaší váhy. Vzduchová vidlice je také mnohem lehčí než pružinová.

Vzduchová vidlice detail

Pružinová vidlice

Patří mezi levnější variantu vidlic. Vidlice má tuhost podle pružiny v olejové lázni. Jen na některých lze lehce upravit dopnutím nebo povolením pružiny. Vidlice je těžší a vyskytuje se na základních modelech kol.

 

Servis a příslušenství

Neodmyslitelnou součástí horského kola jsou i jeho tlumící jednotky, které nám umožní užít si jízdu i ve členitém terénu. Vidlice na kolo a tlumič na kolo ale potřebují důslednou péči stejně jako další části kola. Každý výrobce uvádí trochu odlišné intervaly, po kterých je doporučováno servisovat tlumící jednotky. Servis by tedy měl být prováděn minimálně 1-2x ročně. Vše se ale odvíjí od toho, kolik kolo najede.

 

Co tedy můžete pro svoji vidlici udělat vy sami?

Dodržet pravidelnou výměnu oleje, který zajistí správný chod vidlice (tlumení a zamykání). I když to není na první pohled patrné, do vidlice se dostávají nečistoty, které posléze mohou způsobit různé problémy v podobě prodřených kluzáků vnitřních nohou vidlic. Výměna této části není zrovna nejlevnější, doporučujeme dbát na pravidelné kontroly a péči.

Jakožto autorizované servisní středisko značky RockShox, provádíme všechny servisní úkony na vidlicích, tlumičích i teleskopických sedlovkách. Překážkou pro nás nejsou ani tlumící jednotky ostatních výrobců značek Fox, SR Suntour, CaneCreek, DVO a dalších.

 

Mohu něco udělat úplně sám?

Ano, to můžete. Věc, kterou zvládne každý, je po každé vyjížďce otřít kluzné části a vrchní část gufera od viditelných nečistot čistým, suchým a nemastným hadříkem. Poté vzít silikonový olej (nikdy NE teflonový), nastříkat jej na kluzáky, párkrát propružit a opět utřít čistým, suchým a nemastným hadříkem. Tato činnost zabere zlomek Vašeho času, ale prodlouží životnost tlumení. Podobné principy, by se měli dodržovat i u teleskopických sedlovek. Pravidelným čištěním a mazáním prodloužíte životnost svojí tlumící jednotky i sedlovky.pozor
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online: v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.