Bezpečnostní prvky mimo sjezdovku

Vytvořeno14.10.2019
Bezpečnostní prvky mimo sjezdovku

Ačkoliv to není moc optimismu na úvod, hrozba laviny se týká každého, kdo na horách opouští sjezdovky. A lavinové nebezpečí může hrozit i na některých vyznačených turistických trasách. Opatrnosti proto v tomhle ohledu není nazbyt.


Před časem jsme psali o tom, co všechno vzít na sjezdovku, dneska si probereme, co do batohu přidat mimo sjezdovku. Začneme nejdůležitějším pravidlem o pohybu ve volném terénu vůbec, které zní: nikdy nechoďte sami. Vy i vaši přátelé byste pak určitě měli být vybaveni lopatou, sondou a lavinovým vyhledávačem. Jakmile vám bude jedna z těchto tří položek chybět, máte problém - nebudete mít jak zasypaného hledat, být sami najiti nebo člena výpravy dostat z laviny ven.

Lopaty, jejich násady a lavinové sondy se liší podle délky, tvaru a materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Na trhu jich najdete spoustu, obecně se vždycky vyplatí dát přednost modelům, které svou konstrukcí vydrží i tvrdé zacházení.

Lavinové vyhledávače se rozdělují primárně dle počtu funkcí a dosahu, v jakém jsou schopny hledat. Většina vyhledávačů je digitální se třemi anténami a pracují na mezinárodní frekvenci 457 kHz. Přístroje od různých firem jsou mezi sebou přitom kompatibilní a bez problémů spolu komunikují. Pokročilejší funkce profesionálních vyhledávačů, tzv. pípáků, jsou pak využitelné spíše pro účely horských služeb. Většině lidí postačí primární funkce vysílání/hledání a označování většího počtu zasypaných obětí.

Při používání vyhledávače si dejte pozor na zkreslení signálu, které může být způsobeno několika vlivy, nejčastěji to bývá mobilní telefon. Ten si kvůli případnému přivolání horské nebo záchranné služby určitě nechávejte v pohotovosti, dejte si ale pozor, aby byl od vyhledávače vzdálený aspoň 60-70 cm.

Pokud opravdu dojde na nejhorší a vy se ocitnete pod lavinou, může vás zachránit lavinový batoh s airbagem. Jakmile se ocitnete v nesnázích, zatáhnete za spoušteč a kolem vrchní části těla se nafoukne velký vzduchový vak, který v lavině funguje podobně jako nafukovací kruh ve vodě - nositele táhne směrem vzhůru k povrchu. Kvalitnější lavinové batohy mají vak ještě rozdělený na dvě samostatné komory, takže pokud by se při pádu jedna z nich protrhla nebo propíchla, druhá pořád zůstává nafouknutá a funguje. Lavinový batoh navíc na rozdíl od některých jiných bezpečnostních mechanismů funguje opakovaně. Po vypuštění airbagu si jen musíte nechat doplnit bombu, která celý mechanismus pohání.

Všechny tyto systémy jsou sice poměrně nákladné, ale v případě nouze mohou znamenat rozdíl mezi životem a smrtí. Proto se nevyplácí do terénu vyrážet bez nich, takže pokud se chystáte na výpravu mimo značené sjezdovky, měly by pro vás minimálně sonda, lopata a vyhledávačznamenat povinnou výbavu.

0 x
Hlasovat můžete po přihlášení
pozor
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online: v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Více informací zde.

Podrobné nastaveníPovolit všeOdmítnout vše
popuplogo
CHCETE BÝT V OBRAZE?
ODEBÍREJTE NOVINKY CYCOLOGY
Stačí se přihlásit k odběru našeho pravidelného newsletteru a sleva 100 Kč na první nákup je vaše!
*Sleva lze uplatnit při nákupu nad 1000 Kč
CHCI SLEVU