Bezpečnost a styl. Posviťte si na to!

Vytvořeno24.10.2023
Bezpečnost a styl. Posviťte si na to!

S podzimem přicházíme nejenom o teplé dny, ale především o jejich délku. Tma přichází brzy a postupně tomu tak bude i v ranních hodinách. Přírodu neobejdeme, a tak je nutné se dobře vybavit a myslet, nejenom, na svoji bezpečnost na jízdním kole. Ať už tedy jezdíte na silnici, v lese nebo jen přejíždíte do práce a z práce, sviťte o sto šest. Vyplatí se to!

 Nezapomeň svítit kdekoliv a kdykoliv

 

Bezpečnost na prvním místě

Je velký rozdíl mezi tím být viděn nebo vidět. Být viděn by měl být každý cyklista celoročně, v tomto období obzvlášť. Pokud se tedy nevracíme za tmy, postačí nám pořádná blikačka na kolo. Blikačky na kolo můžeme volit buďto přední nebo zadní, vyplatí se ale pořídit celý set. Ideální je mít je zapnuté po celou dobu jízdy, nijak nás to neomezuje a zaručíme si tím naši 100 % viditelnost nejenom na silnicích.

Oproti tomu výkonné přední světlo na kolo nám zajistí to, že uvidíme dobře na cestu i při našich pozdních příjezdech domů. U světla na kolo pak můžeme řešit hlavně dosvit a šířku světelného kužele.

Platí jednoduché pravidlo, že čím vyšší dosvit, tím dále před sebe vidíme. U světelného kužele řešíme především jeho šířku. Při průjezdech městem nebo cyklostezkami nám stačí užší světelný kužel. Ovšem v hlubší tmě v lese, na trailech a na méně osvětlených místech bychom měli využít co nejširší kužel světla, který nám umožní vidět pořádně i překážky po stranách.

 

Bez lumenu to nepůjde

Lumen (lm) je základní jednotkou svítivosti. Hodnota lumenu je vždy uváděna na obalu produktu, a tak se můžeme jednoduše orientovat, jaké světlo je pro nás to nejvhodnější. Samozřejmě, čím více lumenů, tím více světla, ale také více peněz.

Obecně lze říct, že blikačky svítí v rozsahu 100 lm, světla určená na dojezd a na osvětlených místech mají mít minimálně kolem 200 lm a pořádná světla se pohybují od 500 lm do 2 000 lm.

USB dobíjení nebo klasické „tužkovky“?

S napájením souvisí výdrž baterie, a tak i v tomto případě se musíme zamyslet nad naším využitím světla.

Levnější světla a blikačky na kolo jsou vybaveny „obyčejnými“ bateriemi, které bez výměny vydrží i desítky hodin. Co si ale budeme povídat, i z ekologického hlediska, doporučujeme vybírat světla s možností dobíjení přes USB. A také díky indikátoru stavu baterky lehce zjistíme, že se vybití neprodleně blíží.

Výdrž svícení závisí na více faktorech, nejenom na typu baterie. Dalším faktorem jsou LED diody, jejich počet a také svítící mode svícení. Obecně blikání šetří výdrž baterií více. Spoustu světel také nabízí šetření baterie pomocí různých úsporných režimů.

 

Nebojte se ptát, neváhejte s výběrem a hlavně nejezděte bez světel a blikaček. #letsjedem

0 x
Hlasovat můžete po přihlášení
pozor
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online: v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Více informací zde.

Podrobné nastaveníPovolit všeOdmítnout vše
popuplogo
CHCETE BÝT V OBRAZE?
ODEBÍREJTE NOVINKY CYCOLOGY
Stačí se přihlásit k odběru našeho pravidelného newsletteru a sleva 100 Kč na první nákup je vaše!
*Sleva lze uplatnit při nákupu nad 1000 Kč
CHCI SLEVU