Závodní neděle ve znamení elektrokol

Závodní neděle ve znamení elektrokol

V neděli 13.9.2020 se v rámci Amulet Cycology poháru konal v areálu Kemp Tanvaldský Špičák přidružený závod elektrokol pod názvem Cycology Race eBike XC v Tanvaltské kotlině. Na start závodu se postavili nejenom místní jezdci, ale i elitní závodníci a divákům tak připravili nevšední zážitek. Znovu se do závodního dresu oblékl i náš jezdec Honza Nesvadba (bývalý reprezentant ČR v cyklokrosu a cross-country) a popsal nám své pocity v roli (e)závodníka.

 

foto: Iveta Panochová

Dobít „baterky“ a honem na start 

Závod byl vypsán na 30 minut plus jedno kolo, což nakonec znamenalo 9 kol. Změna oproti ostatním závodům toho dne byla v tom, že závodníci na elektrokolech absolvovali okruh z větší části v protisměru. Celá trasa byla bohatá na technické sekce na hranici vyjetí. Troufám si tvrdit, že na kole bez pohonu by bylo obtížné všechno po celou dobu závodu vyjíždět. Společně s tím byl pro danou kategorii „namotán“ úsek s prudkým výjezdem, aby diváci mohli sledovat sílu elektrokol a samotných jezdců.

Já osobně jsem absolvoval závod na celoodpruženém kole Rocky Mountain Instinct Powerplay Alloy 70 a musím říct, že kolo fungovalo perfektně. Po závodě, při kterém jsem jel celou dobu na maximální výkon, mi v baterce zbylo odhadem 85 % kapacity. Na kole jsem se před závodem svezl necelých 20 minut, takže opravdové „seznámení se“ s kolem proběhlo až při samotném závodě.

 

foto: Iveta Panochová

 

Nebylo to zadarmo

Na e-biku samozřejmě musíte počítat s horší obratností v porovnání s klasickým horským kolem. I když brzdy fungují perfektně, elektrokolo váží lehce přes 22 kilogramů a s tím je potřeba počítat. Na druhou stranu díky vyšší váze o poznání lépe „drží“ stopu. Zatáčky se vyplatí projíždět plynuleji za stálého šlapání, abyste na maximum využili potenciál dopomoci pohonu. Tlumič ani vidlici jsem za celou dobu nezamknul. Trať byla opravdu dobře technicky připravená a na to, že nejsem úplný nadšenec elektrokol, tak mi dává tento styl závodu smysl.

Elektrokola jsou rok od roku oblíbenější, lidé si rozšiřují svůj dosah kam by normálně na kole bez pohonu nedojeli, nevyjeli, nebo z důvodu předpokládané náročnosti ani nevyrazili. Záleží na každém z nás, co od vyjížďky na kole očekává. Závod elektrokol je zajímavé zpestření a porovnání pro člověka, který třeba o něčem takovém uvažuje.

 

 

foto: Iveta Panochová

Závodní neděle ve znamení elektrokol
Vytvořeno15.09.2020
pozor
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online: v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.