Závod 1000 mil – tisíce zážitků, mraky utrpení a odhodlání

Vytvořeno18.08.2021
Závod 1000 mil – tisíce zážitků, mraky utrpení a odhodlání

Dobrodružství, sebepřekonání a únik z reality všedních dnů. Závod dlouhý přes 1 600 km vede přes hory, lesy, řeky z nejzápadnějšího bodu Česka do nejvýchodnější obce na Slovensku a naopak. Závod je otevřen pro všechny, kteří se pohybují vlastní silou. Cílená podpora je zakázána.

 

1000 mil - adventure závod po ČR

Letošní ročník byl naplánovaný z obce Hranice u Aše a na výběr bylo ze dvou variant závodutradiční severní trasa a nová – tajná trasa jižní. Vzhledem k obsazenosti severní trasy jsem byl nasazen na trasu jižní. Úplná novinka, kdy podoba trasy byla zveřejněna až nahráním do mé navigace. Bohužel kvůli covidové situaci nebylo možné absolvovat závod v původní formě. Organizátoři byli nuceni 20 hodin před startem trasovat, aby bylo možné spojit severní a jižní trasu a závod uspořádat jen na území ČR. V podstatě tak vznikla nová varianta závodu – jižní trasou na Moravu, přejezd na severní a po této pak zpět do cíle. Celý závod se tak natáhl o nějakých 230 km.

Dá se na takový závod připravit?

Po fyzické stránce jsem začal prakticky od ledna, kdy jsem se dozvěděl, že závod pojedu. Protože letos bylo hodně sněhu a byl opravdu dlouho, přemluvila mě manželka, abych si koupil chytrý trenažér a trénoval tak nohy a zadek doma před televizí. Jakmile to počasí dovolilo, vyrazil jsem na vyjížďky ven.

Materiálně jsem řešil především brašny a jejich uspořádání na kole, tak aby mi to co nejvíce vyhovovalo. Nakonec jsem si mohl půjčit od Bikebrothers brašny značky Apidura, které se mi osvědčily. V Cycology mi pak kolo skvěle připravily po servisní stránce a mohl jsem vyrazit.

Start – den 0 – 80.64 km – 2 877m

Po výstřelu startovní pistole ze mě ihned opadla předzávodní nervozita a naplno jsem se vrhl do závodu. Vystartovalo nás 300, takže začátek byl pěkný peloton, který se záhy rozdělil na jižany a seveřany. K večeru pak začalo pršet, nechtěl jsem být mokrý od začátku, tak jsem začal hledat přespání v jednom z turistických přístřešků po cestě.

1000 mil adventure race po ČR

Den 1. - 135,43 km – 3 272m

Den, který byl zpečetěn výšlapem na horu Čerchov v Českém lese. Snažil jsem se co nejvíc přiblížit k obávané Šumavě, avšak nečekané bobří hráze a hledání cestiček mezi zabahněnými cestami byly proti. Odměnou však bylo závěrečné večerní slunce a přespání v korunách stromů.

 

Den 2. - 146.46 km – 4 332m

Po probuzení opět začátek do kopce – tentokrát na Pancíř a následoval krátký přejezd Kašperských hor, přes které jsem se dostal až na Šumavu. Po cestě bylo několik brodů přes potoky, celý den svítilo sluníčko, takže nakonec jsem brody bral jako příjemné osvěžení. Do původně plánové cesty opět zasáhla vyšší moc – kvůli polomům musela být trasa narychlo změněna a nás čekala menší objížďka.

1000 mil adventure race

Den 3. - 134.20 km – 2 915m

Ve znamení zataženého, ale teplého počasí vstříc Šumavě. V Boršově jsem zavzpomínal na vodácké kurzy. V Českém Krumlově jsem si pak dal vytouženou pizzu a cestou na horu Kleť si pořádně zanadával, chvílemi bych spíš ocenil ferratový set, než kolo na zádech.

1000 mil adventure race

Den 4. - 124.96 km – 2 017m

Edukativní projížďka kolem Trocnova zakončená příjemným koupáním v pískovně nedaleko Suchdolu nad Lužnicí. Bylo takové vedro, že po 10 minutách nebylo nějaké koupání vůbec znát. U nejsevernějšího bodu Rakouska jsem se dozvěděl o blížících se bouřkách, proto bylo na místě hledání vhodného přístřešku. Nakonec jsem spal v chatce v cyklo kempu pod hradem Landštejn.

1000 mil adventure race

Den 5. - 131.16 km – 2 127m

Vzhůru na Moravu – ranní úprk přes Slavonice do Rakouska, kde se mi nakonec podařilo ujet bouřce, pokračoval jsem dál po rozbořených cestách až k Vranovské přehradě, kde mě čekal doslova brutální výstup k bílému kříži. Po rozbahněné “pěšině” to bylo doslova krok vpřed a dva zpět. V obci Vranov nad Dyjí se pak objevil první vážnější problém – v zadním kole mi praskl zadní volnoběhový ořech. Musel jsem pořád šlapat, i z kopce. Po návštěvě servisu jsem pak pokračoval až do Šatova, kde jsem narazil na neoficiální podporu – shodou okolností z Jablonce nad Nisou, tak jsem dostal výbornou večeři, sprchu a vzhledem k noční hodině zde nakonec i přespal.

 

 

Den 6. - 154.27 km – 1 968m

V podstatě po rovinaté Moravě za svitu letního slunce, bez možnosti se schovat do stínu mezi vinicemi. Po cestě jsem dojel do CP2 v Jevišovicích, kde jsem si dal chleba s paštikou a pokračoval dál až do krásného Mikulova – zde mezi hezky oblečenými lidmi jsem se necítil úplně v pořádku, těšil jsem se opět do mílařské divočiny. Ta začala hned za projetím Pálavy.

1000 mil

Den 7. - 135.85 km – 1 988m

Druhá část improvizovaného a horkou jehlou šitého mílařského přejezdu vedla krásným údolím moravského krasu, poté po různých malých vesničkách až do Loštic, kde měli v nabídce tvarůžkovou zmrzlinu (neměl jsem odvahu ji ochutnat). Nakonec jsem to dojel až do posledního oficiálního CP, do Františkova v Jeseníkách, tam jsem si užil první teplou sprchu a přespal na verandě s ostatními mílaři.

 

 

Den 8. - 141.43 km – 4 358m

Jeseníky a Orlické hory to je záruka pořádných kopců a konečně zase nějakého stoupání. To začalo hned po vyjetí z CP, kdy ještě pod rouškou mlhy začalo stoupání na horu Smrk, poté po vrstevnici podél hranic až k dalšímu kopci – Kralickému Sněžníku na Dolní Moravě. Následovala traverzová cesta podél československého opevnění až k mému noclehu na Velké Deštné.

1000 mil adventure race 1000 mil adventure race

 

Den 9. - 130.21 km – 3 955m

Na pořadu dne byl avizovaný a mílaři obávaný přejezd Polska – cesty po poli, cesty s kopřivami nad hlavu a nekonečné turistické cesty přes neutichající kořeny. To vše si nejspíš vybralo daň na rozbité rámové brašně, kdy jsem prasklý zip elegantně vyřešil elektrikářskou lepící páskou. Vůle a předpověď silné bouřky mě hnala zpět do ČR, do Krkonoš, kde jsem našel útočiště na Pomezních boudách u jedné boudy na verandě. Show blesků nad Sněžkou nepředvídala nic dobrého.

1000 mil adventure race

Den 10. - 107.50 km – 2 746m

Při sjezdu z Pomezních bud do Pece jsem promokl až na kost. Pohled na meteoradar nebyl vůbec příznivý – déšť až do večerních hodin. Zvolil jsem tedy srabáckou možnost a objednal si pokoj na Dvorské boudě. Vstříc dešti, vidině teplé sprchy a spánku v suchu jsem vyjel směrem na Richtrovy boudy a Výrovku. Zde po obědě jsem situaci přehodnotil, věci si dal do zapnuté sušárny a po zhltnutí čočkové polévky si vyměnil promočené věci za míň mokré věci, zrušil objednaný pokoj a vyrazil ve víru hesla “co na mně zmoklo, to na mně i uschne” vstříc na domácí půdu – Jizerské hory. Po přejezdu z polské části Jizerek mně v Hejnicích čekalo milé překvapení. U kostela na mě mával synek, manželka a její rodiče. Dále mě přijeli podpořit kamarádi ze STOBky, kteří mě kousek doprovodili na další cestě.

1000 mil adventure race

Den 11. - 117.90 km – 2 224m

Lužické hory – to je jen přejezd, říkali. Tam se moc nezdržíš, říkali. To je v pohodě, říkali. NE, NE a NE. Lesní technika udělala z normálně sjízdných cest úplný tankodrom. Hloubka bahna po střed kola nebyla žádná výjimka. Nakonec jsem se takto prodřel až na obávaný NORDKAP – nejsevernější bod ČR, aneb opět přehlídka všemožných brodů, skalek a kořenů. Všechno zlé je k něčemu dobré, aneb v závěru dne mě mile překvapila další z neoficiálních podpor.

1000 mil adventure race

Den 12. - 144.12 km – 3 122m

Nádherný sluneční den jako stvořený pro přejezd národního parku České Švýcarsko. Krásné sjízdné cesty lemované pískovcovými skálami. Přejezd Děčínem, za kterým následoval opět horolezecký výstup na děčínský Sněžník. Zde mi pravděpodobně prasknul jeden z drátků na zadním kole – opět elegantně vyřešeno lepící páskou :). Byl jsem rád, že jsem se dostal do Krušných hor, našel jsem zastřešený přístřešek a pevně věřil, že následující den bude na mílích poslední.

 1000 mil adventure race

Den 13. - 176.82 km – 3 272m

I přes zastřešený přístřešek mě vzbudila voda ve spacáku. Totálně promočený jsem sbalil spacák a přísahal, že do takto mokrého již nevlezu. Řešení je jednoduché – dojet do cíle. 15 hodin jsem jel v dešti. Posledních 5 hodin jsem po tmě s čelovkou hledal cesty skrze louky, keře a pole. Nakonec se však přede mnou objevil tolik vytoužený finisherský oblouk a já se dostal až do cíle.

 

finiš 1000 mil adventure 1000 mil adventure race 

 

Závěrem

Celkem ujeto 1 861 km, nastoupáno 41 173 výškových metrů. Na trase stráveno celkem 13 dní 9 hodin a 24 minut.

1000 mil – tisíce zážitků, mraky utrpení a odhodlání, poznání plno dobrých a ochotných lidí a touha na sobě dál pracovat a příští rok být ještě lepší.

 

 

 

 

 

pozor
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online: v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Na vašem soukromí nám záleží

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

Povolit všePodrobné nastavení