SHIMANO XTR - 12ti rychlostní sada je tu!

Vytvořeno13.05.2019
SHIMANO XTR - 12ti rychlostní sada je tu!

12ti rychlostní sada Shimano XTR je tu!

Dlouho očekávaná novinka se konečně hlásí na trh - 12rychlostní sada Shimano XTR M9100. Nejvyšší MTB sada XTR je nabitá technologiemi, skvělými materiály a precizním zpracováním. Vybrat si můžete ze dvou provedení, 1x12 či 2x12. K dispozici jsou v zásadě dvě varianty, jedna lehčí vhodná pro XC nasazení a druhá odolnější pro enduro kola. A jak je u Shimana již zvykem, v blízké budoucnosti můžeme tyto přednosti očekávat i u dostupnějších sad XT a SLX.

Pojďme se teď na sadu a její komponenty podívat detailněji...

Řazení SL-M9100 bude k dispozici jak na klasickou objímku, tak i na I-spec, který umožňuje montáž řazení přímo na brzdovou páku. I-spec se představil již ve své čtvrté generaci a nese označení EV. Pravá páčka je klasická typu Rapidfire Plus, levá (v případě sady 2x12) Rapidfire Plus MONO, jež umožňuje řazení na přesmykači pouze jednou páčkou.

Přemykače jsou k dispozici již jen v sideswing provedení s uchycením na horní a spodní přímou montáž a samozřejmě na klasickou objímku.

Kliky budou k dispozici jak v jednopřevodníkové, tak ve dvoupřevodníkové variantě. Provedení s klasickou i boost osou je dnes samozřejmostí. Novinkou je pak uchycení převodníku, který je montován přímo na kliku pomoci závěrečné matice. Aktuálně však Shimano nabízí pouze nesadové kliky kompatibilní s dvanáctkou, které nesou označení FC-MT900-1. Důvodem jsou konstrukční problémy u klik XTR s ozubením převodníků, které u prvních modelů nebylo ideální. Kliky XTR tak byly staženy z prodeje a čeká se na nové přepracované provedení.

Kazety jsou nabízeny ve 12rychlostním provedení v rozsahu 10-45 a 10-51. V 11rychlostním provedení je k dispozici 10-45. Tato kazeta je určena zejména pro enduro kola a není kompatibilní s klasickou 11rychlostní sadou, ale pouze s komponenty z nové sady M9100. Kvůli nejmenšímu 10zubovému pastorku je totiž nutné použít speciální ořech typu Microspline. Ten je aktuálně dostupný s novými koly Shimano nebo jej samostatně nabízí ke svým nábojům DT Swiss. Nová technologie Hyperglide+ pak slibuje zkrácení doby řazení o ⅓ a snížení rázu v převodnících oproti stávajícímu systému HG.

Přehazovačka RD-M9100 je vyráběna se středním GS vodítkem a s dlouhým SGS vodítkem. Kratší GS je použitelné s kazetou 10-45 a delší SGS pak s kazetou 10-51. Pro dvoupřevodník je pak určen model RD-M9120, který zvládne kazetu 10-45.

Řetěz CN-M9100 je dodáván s rychlospojkou Quick-link a díky technoligii Dynamic Chain Engagement Plus pak dosahuje tiššího a plynulejšího chodu pohonu.

Brzdy nabízejí dvoupístkovou verzi BR-M9100 a nově i čtyřpístkovou BR-M9120. Třmeny dostaly novou podobu, a tak nebudou kompatibilní s dosud používanými brzdovými destičkami. Oproti dřívějšímu modelu M9000 však slibují vyšší brzdný účinek a příznivější hmotnost. Brzdové páky pak mají zcela novou podobu. Brzdová objímka se posunula směrem do středu páky. To má pozitivní vliv na brzdný účinek a celkovou tuhost páky, která se díky této konstrukci opírá o řídítka na dvou místech.

Brzdové kotouče RT-MT900 jsou k dispozici ve standardních průměrech 140-203 mm a nabízejí uchycení Center lock. Novinkou je pak technologie Ice Technologies Freeza, která přináší sníženou teplotu povrchu o 20 stupňů oproti předešlému modelu.

Jak sami vidíte, je toho opravdu hodně, na co se u Shimano XTR můžeme těšit. Pro všechny zájemce jsme ji už naskladnili na e-shop, nebo se můžete stavit osobně na naši pobočku v Liberci/Jablonci.

pozor
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online: v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

Nepovolovat cookiesPovolit vše