Připravte se na lavinu

Vytvořeno07.02.2022
Připravte se na lavinu

S pohybem ve volném terénu přichází i jisté riziko. Pokud se člověk vyskytne v lavinovém terénu, měl by být na tyto situace připravený. Je důležité takový terén rozpoznat a mít potřebné vybavení k případné záchraně při pádu laviny. Patříte mezi ty, kteří vědí, co a jak?

 

Víte jak na laviny?

 

Lavinový set

Vlastnit lavinový set je nutností bez výjimek. Kompletní lavinový set by měl mít opravdu každý člen skupiny. A co tedy obsahuje? Patří sem lavinový vyhledávač, lavinová sonda a lopata. Při výběru výbavy bychom měli klást důraz na spolehlivost a odolnost, gramy ve výbavě bychom se měli snažit ušetřit jinde.

 

Lavinový vyhledávač Sonda Lopata

 

Začněme vyhledávačem. Ohlížet bychom se měli po spolehlivém, jednoduchém a výkonném vyhledávači. Od spolehlivého přístroje očekáváme, že při vyhledávání nebude vykazovat mnoho chyb a bude správně navádět k zasypanému. Různé vyhledávače nabízejí různou šíři prohledávaného pásma. Čím více metrů, tím lépe

Představte si situaci, kdy se dostanete do obtížného terénu, sněží, vítr se do nás opírá ze všech stran a do toho stres z celkové situace...To vše ztěžuje práci s přístrojem, a proto potřebujeme jednoduše ovládat vyhledávač i například v teplých rukavicích. Při záchraně života jde opravdu o každou vteřinu a musíme myslet na všechno do detailu.

 

Držák na lavinový vyhledávač

 

Dále se podíváme na sondy a lopaty. Karbonové vybavení bychom mohli přenechat závodníkům, na základní užití nám budou plně stačit standardní hliníkové produkty. U sondy se řeší celková délka versus délka ve složeném stavu a k tomu samozřejmě tloušťka. U lopaty řešíme tvar a délku topůrka a odolnost listu.

 

Lavinové batohy

Nejedná se o jeden z komponentů lavinového setu, a také žádný ze tří komponentů nenahrazuje. Lavinový batoh jen zvyšuje procento na přežití při zasypání lavinou.

Skládá se z batohu s vnitřním mechanismem a kartuší se stlačeným plynem. Kartuše jsou hliníkové a karbonové (rozdíl poznáme u váhy). Existují i batohy s elektřinou napájeným systémem. Zde je třeba dobíjecí článek. Dále se u batohu řeší už jen provedení a objem, který sedí vašemu typu „túrování“.

 

Lavinový batoh - zabalený Lavinový batoh - otevřený

 

Lavinové kurzy

Ze všeho nejdůležitější je ale umět s vybavením zacházet. Doporučujeme navštívit lavinový kurz a poté s partou kamarádů trénovat.

V rámci lavinových kurzů můžeme doporučit lavinové kurzy od horského vůdce IFMGA Jana Zahuly. Honza je nejenom zkušený horal se vším všudy, ale také vášnivý fotograf a obě tyto činnosti umí propojit a výsledek je ohromující. Pokud tedy hledáte vůdce, ve kterého budete mít důvěru, můžeme Honzu vřele doporučit. Zkuste třeba nějaký jeho kurz a uvidíte sami.

Zahula 1

 

Primárně se samozřejmě snažíme chovat a rozhodovat tak, abychom se do těchto krizových situací vůbec nedostávali. Nikdo se nechce dostat do situace, kdy bude nucený naostro vybavení používat. Ale když se tak stane, je třeba být připravený. Lavinovým kurzem by tedy měl projít každý, kdo se na skialpy vydává. Není to jen přidaná hodnota, jak si někteří myslí.

 

A co se ještě hodí do batohu?

Ve výbavě by také neměla chybět lékárnička, která je skladná a zároveň plně vybavená. My jsme si oblíbili nosit s sebou záchranný bivakovací vak, kterým můžete pomoc nejenom sobě. A v neposlední řadě hoďte do batohu určitě čelovku, tu užijtete vždycky, ať už ráno nebo večer.

 

Lékárnička Bivakovací vak Čelovka Petzl

 

 

 

 

pozor
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online: v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Na vašem soukromí nám záleží

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

Povolit všePodrobné nastavení