Ohlédnutí za dosavadní sezónou Martina Vinaře

Vytvořeno29.08.2019
Ohlédnutí za dosavadní sezónou Martina Vinaře

Triatlonová sezóna se nám přehoupla do druhé půlky a tak je načase napsat jak se mi do této chvíle dařilo…

Do sezóny jsem nastupoval se dvěma vrcholy a to eXtrem triathlon Austria a Winterman. Několik dalších závodů, převážně běžeckých, mělo mít jen doplňkovou formu. Bohužel jsem si v únoru vymkl kotník a přivodil rupturu preonálních vazů a běžecky byl přes dva měsíce mimo. Naštěstí kolo a část plavecké přípravy to neohrozilo (vyjma nácviku nohou), přesto jsem musel některé plány přehodnotit. Prvním závodem byla Mnichovohradišťská 25 – krásný silniční běh, kde jsem byl i v loňském roce a letos jsem i po běžeckém výpadku zlepšil čas o více než 3 min a doběhl čtvrtý. Dalším závodem, který jsem bral jako přípravný, byl závod Xterra triathlon Ostrov, v rámci mého zaměstnavatele a složek IZS. Xterra je terénní triatlon na krátkou vzdálenost, dva aspekty, které hovořili proti mně.

Nicméně se mi v našlapané konkurenci podařilo získat dvě třetí místa a první letošní podium . Koncem června se přiblížil první vrchol sezóny a to Austria Extreme triathlon, kam jsem šel s velkými ambicemi, nicméně člověk nemá předbíhat. Po tradičně horším plavání (87.místo) jsem začal svoji kopcovitou stíhačku a přijel po 180 km kola a 3950 metrech nastoupených jako 17-tý absolutně a vydal se na běžeckou trať. Během prvních 3 km jsem seběhl další dva závodníky a pak udělal osudovou chybu - špatně jsem uhnul na značení a naběhl si dalších cca 5 km. Mezitím jsem se propadl o 5 míst v celkovém pořadí a v touze získat zpět svoji pozici jsem zvolil rychlejší tempo, což se mi v závěru kopcovitého maratonu vymstilo. Nakonec jsem cílovou páskou proběhl na 22.místě – pro mě velké zklamání, nicméně jsem rád, že jsem tento těžký závod dokončil. Začátkem července se opět ozvalo zranění kotníku a tak jsem si naordinoval s trenérem jen lehčí tréninky a více regenerace v tlakových kalhotech. Věděl jsem, že bych chtěl odjet na Mistrovství Maďarska do Nagytu, startovné bylo již zaplaceno a tak jsem směřoval přípravu na hladkého Ironmana, do poslední chvíle jsem nevěděl zda kvůli noze pojedu, občas zazlobila… Extrememan Nagyat.

Na startu kompletní maďarská špička, tj cca 15 plně profesionálních triatletů, dále legendární Petr Vabroušek a dalších několik borců, kterým hranice 9 hodin říká pane…Ranní vstávání a odjezd na start bylo mnohem příjemnější než u extrémních triatlonu, vstávat na dlouhý triatlon v 5:00 to je sen . Věděl jsem, že plavání bude bez neoprenu a neskrýval jsem obavu. Plavali se dva 1900 metrové okruhy ve vodě o teplotě 28 stupňu Celsia. Prvních 500 metrů byla pořád- ná mela, ono osmset padesát párů rukou a nohou vypuštěných startovacím obloukem má svůj adrenalin. První kolo jsem zaplaval více než dle svých představ, bohužel ve druhém kole mě asi někdo tahal za nohy a já si připadal že couvám. Postupně jsem se propadal a začala panika, které jsem brzy udělal konec a zvolil jiný plavecký styl a začal se opět propracovávat do skupinky. Po výlezu z vody (357 absolutně) trochu skepse v depu, ale vše se zvládalo.

Konečně moje disciplína – kolo, poslou- chal jsem rady trenéra a šlapal na určený výkon pravidelně pil a občerstvoval. Na cyklistické části dosahovala teplota již přes 40 stupňů a v kombinaci s větrem byla místa, že jste si mysleli že jedete proti horkovzdušné troubě. Ukázalo se, že mi extrémní počasí asi vyhovuje - časem 5 hodin a 3 minuty na 180 km cyklistice jsem se posunul výrazně vpřed (36. čas absolutně 6.ve věkové kategorii). To však nebyl konec tohoto ironmanského pekla a koncertu mého těla a hlavy.

Běžecký maraton jsem zvládl v čase 3 hodiny 32 minut (18 čas absolutně a 4 ve věkové kategorii). Cílovou pásku jsem proťal časem 10 h 22 min (36. absolutně a 6.místo v AG) – Maďarsko považuju za jeden z největších úspěchů letošního roku. Během přípravného období jsem absoloval dva minikempy na Moravě, dva minikempy v Mladějově a jedno týmové soustředění s trenérem Tomášem Mikou za Mika training . Celkově mám odtrénováno 450 hodin. Tento týden pořádám běh okolo přehrad. 100 km je můj cíl v rámci přípravy na Ultra man Czech 515 ( 10 km plavání – 421 km kolo – 84,4 km běhu) a následného Wintermana.

V sobotu 24.8.2019 jsem uspořádal okolo jabloneckých přehrad běh pro každého, jablonec v pohybu. Hlavní myšlenkou tohoto projektu, který mně napadl během jednoho běžeckého tréninku, bylo zvednout jablonečany a vyprovokovat k aktivitě. Podmínkou bylo uběhnout, či obejít aspoň jeden okruh okolo přehrad (5,2 km). Pro mně samotného to byla výzva a zároveň příprava na nejtěžší triatlon, který mně v letošní sezóně čeká ULTRA CZECH 515 (10km plavání / 421km kolo / 84,4km běhu).

 Jelikož jsem náročný na sebe a vše chci mít tak jak bych si představoval, nechtěl jsem, ani jablonečáky připravit o kouzlo „závodů“ s občerstvením a zázemím. Zároveň jsem chtěl přiblížit atmosféru závodů i pro jedince co neradi závodí, a tak raději nejdou a sedí doma. Chvíli ve mně tato myšlenka zrála, jak vše vymyslet, až jsem si vzpomněl na „královnu koloběžku“ :-) . Start hlavního běhu na 100 km v 9:00, nebude omezen kilometry, a pro příchozí, start po celý den dle jejich nálady a chuti.

Bylo mi jasné, že nejsem toto schopný zorganizovat a uspořádat zcela sám, proto jsem rád, že se ochotně přidali kamarádi, kteří chodí trápit těla pod mým vedením na TRX. Velký dík patří Vám, partnerům, kteří mně provázíte celou sezónou nebo s podporou jen na tuto akci. Chtěl bych poděkovat především všem majitelů firem, kteří nám pomohli. KB design s tiskem velkoplošných bannerů na propagaci, Geoprint za tištěné materiály, USN CZ za ion-tové nápoje, AVIS trade za kelímky, barely atd., 

Cycology a Eat me box za celoroční podporu. Dále tým Skládačky 2015 a Tomáš Racek za ULTRA CZECH 515 za zapůjčené zázemí no a v neposlední řadě majitelům stánku Základna a Jungle gin baru za atmosféru a prostor, který nám připravili k uspořádání akce.  Největší dík však patří lidem, co se zvedli a šli se proběhnout, celkem jsme okolo přehrad nakroužili 490 km, dostali se i do zájmu medií, a tak datum na příští rok je již nejen v hlavě, ale i v kalendáři :-) . 22.8.2020.

 Sleduj Martina na Facebooku a Instagramu!

pozor
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online: v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

Nepovolovat cookiesPovolit vše

CHCETE BÝT V OBRAZE?
ODEBÍREJTE NOVINKY CYCOLOGY
Stačí se přihlásit k odběru našeho pravidelného newsletteru a sleva 100 Kč na první nákup je vaše!
CHCI SLEVU