Hurá na skialpy, sníh bude!

Vytvořeno03.01.2023
Hurá na skialpy, sníh bude!

 

Skialpy jsou u nás čím dál více oblíbená sportovní aktivita, která člověku přináší nejenom potěšení a zážitky, ale také se dá u ní pěkně zamakat. Je to čistá radost z pohybu, kdy si stačí zabalit batoh a vyrazit do hor. Sám nebo s partou kamarádů, hlavně, že na pásech!

Máte vše na skitouring? Vybavte se u nás

 

Je ale přeci jen rozdíl mezi skialpinismem a skitouringem. I když se to jeví jako obdobné názvy a aktivity, rozdíl je velký. Podívejme se tedy na hlavní rozdíly mezi skialpinismem a skitouringem, a na to, co byste neměli podcenit předtím, než si tuto aktivitu zamilujete.

Skialpinismus v zahraničí
Skitouring v zahraničí

 

 

Skitouring pro každého!

Skitouring je aktivita, které by se dalo jinak říkat “turistika na lyžích”. Je to super pochoďáček, kdy prostě nalepíte pásy a vyrazíte. U toho se stihnete kochat a fyzicky se tolik nezničíte. Je to tedy kombinace více vášní - volného terénu, dlouhých výšlapů a lyžování. Co víc si přát. Možná tak ten čerstvý prašan, to už je pak opravdu za odměnu.

Pokud jste skialpinista začátečník, je vhodné začít trénovat výšlapem po sjezdovce. Pozor ale na dodržování pravidel, mezi které patří zejména ohleduplnost vůči těm, kteří sjíždí sjezdovku. Logicky se tedy pohybujeme po okraji, kde nikomu nebudeme překážet.

 

skitouring v Čechách český skitouring vyzkoušejte ještě dnes

 

Další věcí, kterou řeší každý začátečník, je vhodné oblečení. Přeci jen nejdete na výlet, ale sportovat. Základem, jako u každého jiného sportu, je vrstvení. Musíme počítat s tím, že počasí se na horách rychle mění, dost často fouká a o jízdě dolů ani nemluvě. Nahoru se často člověk zapotí, když do toho ještě svítí slunko, je to pak o to rychlejší. Pokud fouká, nahodíme “neprofuk” bundu, pokud to pálí, raději dáme o vrstvu míň, než se propotit až na kost. A na sjezd dolů? Bunda s membránou zachrání vše, rukavice netřeba zmiňovat. A prosíme, nezapomínejte přilbu, ta by měla být samozřejmostí.

Pokud jste už zkušenější a chystáte se do volného terénu, je zapotřebí si do batohu přibalit i lavinovou výbavu. Do ní patří lopata, lavinový vyhledávač a sonda. Lavinová výbava se dá okořenit lavinovým batohem, ale je potřeba si zapamatovat, že batoh nenahrazuje ani jednu z výše zmíněných částí lavinového setu. Je to jen věc, která zvyšuje šanci na přežití v lavině. Samozřejmě znalost mapy a přehled o tom, jaké bude počasí a lavinové nebezpečí v dané oblasti, je samozřejmostí. Bez těchto informací se nevyplatí do hor vydávat.

 

Troufneš si na skialpinismus?

Skialpinismus je oproti tomu fyzicky náročnější, vykonává se ve vyšších nadmořských výškách a je zapotřebí více zkušeností a bezpečnosti. Člověk se tak často pohybuje i v ledovcovém terénu. Nejen zde je zapotřebí použít i horolezecké vybavení.

Skialpinismus
Skialpinismus

 

Bez čeho se tedy neobejdete?

Není vybavení jako vybavení a u skialpinismu to platí dvojnásob. Není to levná záležitost, ale vyplatí se ji mít doma. Jak tomu jednou podlehnete, už nechcete nic jiného.

 

Skialpové lyže

Freeride a skialpové lyže mají speciální konstrukci a geometrii, která je přímo stvořená na jízdu v hlubokém sněhu. Na rozdíl od klasických sjezdových lyží jsou delší a širší, což přispívá k lepší rovnováze a stabilitě.

Armada skialpové lyže Kastle skialpové lyže

 

Skialpové hole

Pozor na talířky, které musí být větší než u normálních lyžařských holí kvůli boření se do hlubokého sněhu.

 

Skialpové hole Skialpové hole Nitro

 

-

Skialpové boty

Jsou mnohem lehčí, měkčí, mají nižší komín a méně přezek, aby byl výstup v horách co nejjednodušší a nejkomfortnější. Skialpinista v nich stráví velké množství času, a navíc se v ní pohybuje mnohem intenzivněji. Je proto nesmírně důležité, aby lyžáky perfektně seděly.

Skialpové lyže Tecnica Skialpové boty Fischer

 

Skialpový batoh

Velikost batohu volíme dle délky túry, náročnosti a samozřejmostí jsou boční úchyty na lyže.

   

 

 

 

Stoupací pásy

Starají se o to, aby vám to cestou na vrchol nepodkluzovalo a výstup byl maximálně pohodlný. Zásluhu na tom mají stoupací vrstvy, které nejčastěji tvoří 100 % mohair, nebo kombinace nylonu a mohairu nazývaná Mix. Zde si můžete pro jistotu podívat na naše video o výběru skialpových pásů.

 

Stoupací pásy na skialpy Skialpové pásy


Skialpové vázání

Můžete vybírat mezi pinovým vázáním v různých variantách s brzdami nebo bez brzd. Druhou možností pro freeride je tzv. hybridní vázání, které kombinuje pinovou špičku pro výstup a sjezdovou patku pro sjezd. Vázání se vyznačuje vyšší hmotností, přesnějším vypínáním při sjezdu a lepším přenosem síly. Jedná se například o vázání Armada Shift nebo Marker KingPin. Rámová vázání nebudeme ani zmiňovat, ta už jsou minulostí.

 

Vázání na skialpy Vázání na skialpy


Lavinová výbava

Součástí musí být sonda, lavinový vyhledávač a lopata. Je důležité mít tento set kompletní, ale ještě důležitější je s ním umět zacházet.

Lavinová výbava - sonda Lavinová výbava - lavinový vyhledávač Lavinová výbava - lopata
pozor
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online: v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

Podrobné nastaveníPovolit vše

CHCETE BÝT V OBRAZE?
ODEBÍREJTE NOVINKY CYCOLOGY
Stačí se přihlásit k odběru našeho pravidelného newsletteru a sleva 100 Kč na první nákup je vaše!
CHCI SLEVU