Hlavu máte jen jednu - MIPS/SPIN

O tom, že byste na své hlavě během jízdy měli mít helmu, se bavit ani nemusíme - to je automatické pro každého. Dnešní helmy jsou všechny dělány z EPS, polystyrenového materiálu, který má za hlavní úkol absorbovat při pádu co nejvíce energie a díky tomu prasknout místo naší lebky. Aspoň tak se to děje při přímém nárazu, jenže většina nárazů je spojena taky s rotačními silami, s čímž si přilby donedávna moc neporadily. Doba se ale mění a dnešní technologie už při ochraně vaší hlavy řeší i vliv rotačních sil.

 porovnání poškození hlavy bez helmy, s helmou a s technologií MIPS

Jak to funguje?

Existují dva základní systémy, které tuhle problematiku řeší. Ten první se nazývá MIPS a jde o kluznou vložku vloženou do skeletu helmy, která je přichycena na elastomerech (gumičkách). V případě nárazu se elastomery natáhnou a díky tomu udělají několikamilimetrový pohyb mezi kluznou částí a skeletem helmy. Oněch pár milimetrů přitom může během prvních kritických momentů při nárazu (jako zásadní se uvádí první 2 ms) výrazně snížit množství rotačních sil, které by se jinak přenesly až na mozek. Pro ty, co mají rádi názornější vysvětlení, přikládáme i video přímo od MIPS.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=72&v=zHO7FRikLf0

Druhý systém nese název SPIN a má ho na triku v cyklosvětě známá firma POC. Je založen na gelových výplních helmy, které opět dovolují, aby při nárazu hlava provedla malý pohyb uvnitř helmy a díky tomu rotační síly nebyly přeneseny na mozek.

Oba tyto systémy přitom vychází ze známé věci, že mozek máme kvůli ochraně v lebce na volno, respektivě „plave“ v tekutině.

 

 jak funguje technologie MIPS

MIPS technologie

Vyplatí se investovat do helmy s MIPS/SPIN systémem?

Je pravdou, že pokud budete vybírat helmu s tímto systémem, připlatíte si zhruba 500 Kč oproti stejnému modelu bez MIPS nebo SPIN technologie, ale zdraví a život za těch pár stovek rozhodně stojí. Jednou z nejčastějších příčin smrtelných úrazů cyklistů bývají totiž právě poranění hlavy a podcenění bezpečnostních prvků.

A jaký systém je lepší? Oba mají něco do sebe a každému sedne něco jiného, proto je dobré helmu před zakoupením v prodejně důkladně vyzkoušet. Jak už jsme psali výše, SPIN technologii mají jen helmy od POCu, oproti tomu MIPS najdete u celé řady výrobců, výběr je tedy široký. Čeká vás s novou sezónou i nákup nové helmy? Zvažte, zda si trochu nepřiplatit a nedopřát své hlavě lepší ochranu právě pomocí MIPS nebo SPIN.

 vnitřek helmy s MIPS technologií

Diskuze
Máte otázku? Zajímá vás konkrétní detail? Zeptejte se nás.
Položit dotaz
Nový dotaz
Vaše jméno:
Váš e-mail:
(E-mail nebude zveřejněn)
Nadpis:
Text příspěvku:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
(E-mail nebude zveřejněn)
Text příspěvku: