Cyklorádce - podle jakých kritérií vybrat pláště na kolo?

Vytvořeno13.04.2021
Cyklorádce - podle jakých kritérií vybrat pláště na kolo?

Dočkali jsme se a konečně jsme mohli naskladnit pláště MAXXIS. Takže pokud jste nedočkavě vyhlíželi tenhle moment, je tu. Vybírejte, nakupujte, jezděte a sdílejte s námi Vaše cyklo zážitky. Počasí sice neovlivníme, ale naši jízdu můžeme. A pláště náš výsledný dojem z jízdy rozhodně ovlivní.

 
 

Důležitou součástí kola, bez které se neobejdeme, jsou právě pláště. Ať už se jedná o horská kola nebo silniční kola. Pojďme se podívat na hlavní kritéria, podle kterých pláště vybíráme:

 

1. Pláště na kolo dle průměru kol

2. Styl jízdy je důležitým kritériem pro výběr pláště

3. Plášť vybírejte také podle typu povrchu

4. Šířku a hmotnost pláště

5. Kvalita materiálu

6. Provedení patky – kevlar nebo skládací

7. Provedení – s duší nebo bez?

 

HORSKÁ KOLA 

Pojďme se společně podívat na horská kola:

 

1. Pláště na kolo dle průměru kol

Prvním kritériem pro výběr pláště je zvolení správného rozměru. Aktuálně to jsou tedy pláště v rozměrech 29”, 27,5” a 26”. 

 

Vyberte si pláště na kolo podlé správného rozměru. 26“, 27,5“ nebo 29“?

 

2.Styl jízdy je důležitým kritériem pro výběr pláště

Při výběru je kladen důraz na váš jízdní styl. Pokud se bavíme o horských kolech, jedná se o tyto druhy plášťů:

 

XC / MARATON

Ideální, pokud vás čeká nějaký závod nebo pokud chcete, aby to při vaší vyjížďce pěkně valil. Na co nahlížíme nejvíce je právě vzorek pláště, aby dobře odjížděl. Dalším důležitým parametrem je hmotnost samotného pláště, ta se pohybuje pod hranicí půl kilogramu u těch lehčích variant plášťů. Pozor ale, hrozí zde větší riziko defektu.

Ukázka detailu vzorku Maxxis pláště

 

All Mountain / Enduro

Pláště pro All Mountain vybíráme hlavně kvůli technickému ježdění. Klademe důraz na přilnavost, odolnost, a už ne tolik na hmotnost pláště, která se může blížit i ke kilogramu. Stále se ale jedná o pláště, na kterých se vydáváme na vyjížďku s tím, že na kole pojedeme i do kopce, proto se i endurové pláště musí relativně dobře odvalovat. 

Příkladem endurového pláště může být modelová řada Minion značky Maxxis.

Příkladem endurového pláště může být modelová řada Minion značky Maxxis.

 

 

DH / Freeride

Pláště, které mají jediný úkol. Dovézt jezdce z kopce s požadavkem co největší přilnavosti a odolnosti. Jsou stavěny pro co největší zatížení. Hmotnost v tomto případě hraje už minimální roli.

 

DH / Freeride pláště na kolo, který má za úkol dovézt jezdce z kopce za co největší přilnavosti a odolnosti.

 

3. Plášť vybírejte také podle typu povrchu

Mezi běžné povrchy, podle kterých dělíme styl jízdy, patří: silnice, bahno, písčitý povrch, kamenitý povrch, smíšený povrch a tvrdý povrch.

Na základě vzorku pláště vnímáme jeho chování na daném povrchu. Ukázkou může být silniční plášť, který se na silnici chová nejlépe díky minimálnímu vzorku na plášti, a tím maximální styčné ploše s podložkou.

Při výběru doporučujeme přemýšlet nad převažujícím povrchem, na kterém jezdíte

 

4. Šířka a hmotnost pláště

 Primárním rozměrem je vždy průměr kola, druhým je šířka samotného pláště.

Výběr šířky pláště je čistě na vašem uvážení, ale je třeba dávat pozor i na šířku ráfku. Výrobci mají u různých šířek plášťů doporučené různé šířky ráfků.  Šířka plášťů se pohybuje od hranice 17 mm u silničních plášťů až po šíře přesahující 4,5” (11,5 cm) u kol typu fatbike. Mezi nimi najdeme pláště na gravel kola, treková kola a horská kola.

Pro finální pocit z jízdy je bezesporu důležitá hmotnost pláště. Čím nižší hmotnost, tím „lehčí” budete mít pocit z kola. Pozor ale na defekty, u takto lehkých plášťů k nim dochází o to častěji.

 

Vždy berte v úvahu maximální tlak vzduchu a typu pláště na kolo k výrobci ráfku.

 

5. Kvalita materiálu pláště

U plášťů hraje roli hodnota EPI (Ends Per Inch) nebo TPI (Threads Per Inch). TPI neboli počet vláken na palec čtverečních. Čím vyšší je TPI, tím poddanější a lepší projev pláště spolu s nižší hmotností.

Počet TPI vláken na palec čtvereční pro výběr pláště.

 

6. Patka pláště

Patka = okraj, kterým drží plášť v ráfku. Patku dělíme na

  • Drátovou (neskládací)
  • Kevlarovou (skládací)

Kevlarové pláště patří mezi dražší, ale za to lehčí druh plášťů. Probíhá u nich snazší montáž a lépe sedí v ráfku. Většinou lze kevlarový plášť nasadit i bez pomocí montpák.

Plášť s kevlarovou patkou lze složit. Vedle toho pláště s drátovou patkou se složit nedají.

 

7. S duší nebo bez?

V dnešní době můžeme vybírat ze dvou typů plášťů, a to těch, co klasicky použijeme s duší nebo zkrátka bez duše. U plášťů s duší asi není velkým překvapením, že potřebujeme duši. Nic víc.

V případě bezdušových plášťů nám k úspěchu nestačí pouze samotný plášť. Je třeba mít ráfek, který je též určen k bezdušovému užití, bezdušové ventilky a bezdušový tmel. 

Výhodou bezdušového systému je, že eliminujeme riziko proražení duše o ráfek, a díky tomu si můžeme dovolit vozit v plášti nižší tlak. Díky tomu dochází k lepšímu kontaktu s terénem, lepší přilnavosti a většímu pohodlí při jízdě. Další výhodou je, že pokud dojde k defektu, tak tmel, který se nachází uvnitř pláště, má dobrou schopnost menší defekty zalepit, například klasické propíchnutí duše trnem by vám v případě bezdušového systému nemělo přidělat žádné vrásky na čele.

Velká část kevlarových plášťů je vyrobena pro bezdušové použití. Poznáte to v 99 % případů tak, že je to na bočnici pláště uvedeno. Nejčastěji se setkáte se zkratkami typu TR, TLR, TLE, TL, UST, TNT .

 

 

 


 

0 x
Hlasovat můžete po přihlášení
pozor
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online: v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Více informací zde.

Podrobné nastaveníPovolit všeOdmítnout vše
popuplogo
CHCETE BÝT V OBRAZE?
ODEBÍREJTE NOVINKY CYCOLOGY
Stačí se přihlásit k odběru našeho pravidelného newsletteru a sleva 100 Kč na první nákup je vaše!
*Sleva lze uplatnit při nákupu nad 1000 Kč
CHCI SLEVU