Cyklorádce - Jak vybrat brzdy na kolo a na co si dávat pozor?

Vytvořeno19.07.2021
Cyklorádce - Jak vybrat brzdy na kolo a na co si dávat pozor?

Pokud se budeme bavit o jedné věci, která na kole musí fungovat na 100 %, tak to jsou brzdy, přes to nejede vlak. V mnoha případech nás dobře fungující brzdy zachrání od nepříjemného pádu či kolize a je příjemné vědět, že když budeme potřebovat, tak nás brzdy v krizových případech podrží.

Cyklorádce - jak vybrat brzdy nakolo

 

Brzdy dělíme na několik typů

Kotoučové

V-brzdy na horské kolo

Silniční brzdy

 

Kotoučové brzdy

Jsou dva typy kotoučových brzd, mechanické a hydraulické brzdy. Ve většině případů na svém kole najdete kotoučové brzdy hydraulické. U nich je brzdná síla z páky přenášena pomocí tekutiny v uzavřeném systému do brzdového třmenu, tam písky přitlačí brzdové destičky na brzdový kotouč.

Pro uživatele samotného je samozřejmě nejdůležitější, aby brzdy prostě brzdily. Toho dosáhneme v případě, že máme v pořádku brzdové destičky, kotouče a nemáme zavzdušněnou soustavu.

V případě nutnosti odvzdušnění je třeba vyřešit, jakou kapalinou jsou vaše brzdy naplněny. Máme primárně dva typy kapaliny - brzdová kapalina DOT (použitá například u brzd Sram) nebo minerální olej (využívaný brzdami Shimano)

 Kotoučové brzdy pro vaše jízdní kolo

Brzdové destičky

Jedná se o spotřební zboží a z brzdového systému se bude jednat zcela jistě o součástku, kterou budete měnit nejčastěji. Je důležité si pohlídat správný moment pro výměnu, tak abychom předešli v lepším případě poškození kotouče/brzdy, v horším případě nepříjemnému pádu způsobeném nedostatečnou brzdnou silou.

Výběr brzdových destiček může být v některých případech poměrně komplikovaný. Nejsnazší je destičky demontovat, velice často na sobě mají napsané označení, podle nich pak vybrat nové. Může se stát, že je to pro někoho komplikované, a v tom případě bychom výměnu doporučili nechat ve vašem servisu.

U destiček, kromě správného typu pasujícího do třmenu našich brzd, ještě řešíme jejich směs. Tam se nejčastěji používají dva typy, polymerové (organické) nebo sintrované (metalické). V případě polymerových se jedná o destičky s tišším chodem, nižší životností a jsou mnohem šetrnější ke kotoučům, zatímco sintrované destičky mohou být při brzdění více slyšet a kotoučům dávají mnohem více “zabrat”, ale na oplátku vydrží nepoměrně déle a mají velice dobrou brzdnou účinnost.

 

Kotouče

U brzdových kotoučů v první řadě řešíme jakým stylem jsou uchyceny na náboji. Typy uchycení máme dva, a to na center lock a 6ti děr. Dále nás zajímá, jaký máme/chceme průměr kotouče. Dalším parametrem je schopnost kotouče poradit si i se sintrovanými destičkami. Některé kotouče na tento typ destiček nejsou uzpůsobené a mohlo by se stát, že by vám destičky vydržely déle než kotouče.

 

Brzdové kotouče pro vaše jízdní kolo Brzdové kotouče pro vaše jízdní kolo

 

MTB V-brzdy

 V případě MTB V-brzd je brzdná síla z páky přenášena do brzdového mechanismu pomocí lanka. Mechanismus poté přitlačí brzdové špalíky na ráfek. Je zde nutné kontrolovat opotřebení špalků, ráfku, ale narozdíl od hydraulického systému zde není problém se zavzdušněním, oproti tomu se může zanést brzdový bowden nebo zkorodovat lanko.

Brzdná síla je na ráfek přenášena pomocí brzdových gumiček (špalků)

 

V-brzdy pro vaše jízdní kolo Brzdové špalky pro vaše jízdní kolo V-brzdy na vaše jízdní kolo

 

 

Silniční brzdy 

Ještě před několika lety byly silniční brzdy obdobou brzd na horské kolo s jiným typem brzdových čelistí, ale v této době se začíná čím dál tím více prosazovat do oblasti silničních kol i brzda kotoučová.

 

Silniční brzdy pro vaše jízdní kolo Silniční brzdy pro vaše jízdní kolo

 

Cantilever brzdy 

V této době jsou cantilever brzdy už téměř vymizelé a používané především v cyklokrosu. Umožňují totiž větší průchod nečistot a velice silný brzdný účinek. Další popis asi nebude nutný, a proto si je ukážeme pouze na obrázku.

 

 Cantilever brzdy jsou už téměř vymizelé

 

pozor
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online: v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.